Prywatny Detektyw Poznań |
Telefon: (+48) 795 921 021 |
E-mail: magdar@interia.eu |
Magdalena Pławińska

Jak wygląda praca prywatnego detektywa?

Opracowała: Magdalena Pławińska, prywatny detektyw.

Zawód detektywa dopiero od 2001 roku reguluje ustawa – wcześniej wszelkie biura detektywistyczne działały bardziej na zasadzie „wolnej amerykanki”. Obecnie jednak zawód ten zyskuje coraz bardziej na popularności, poza tym rośnie również świadomość klientów w temacie działań prywatnych detektywów.

Główne zadania detektywa

Prywatny detektyw, podobnie jak i przedstawiciele innych branż stają się coraz bardziej wyspecjalizowani w różnych obszarach swojej działalności. Coraz częściej w szeregach firm detektywistycznych można spotkać zarówno specjalistów z zakresu negocjacji, wywiadu gospodarczego lub informatyki śledczej. Są to wysoko wykwalifikowani fachowcy z zakresu technik operacyjnych, dochodzeniowośledczych lub zwalczania przestępczości zorganizowanej. Ponadto takie biura detektywistyczne bardzo często wspomagane są dodatkowo przez osoby, które nie mają licencji – najczęściej są to pracownicy ochrony, zabezpieczenia technicznego, specjaliści z dziedziny prawa oraz elektroniki specjalnej. Bardzo często wpływają oni na jakość i efektywność pracy całego biura detektywistycznego.prywatny detektyw

Zakres działania prywatnego detektywa

Zlecenia, jakie przyjmowane są przez biura detektywistyczne można podzielić na trzy zasadnicze kategorie:

  • sprawy rodzinne,
  • sprawy gospodarcze,
  • sprawy kryminalne.

Sprawy rodzinne

Sprawy rodzinne to nie tylko kwestie zdrad małżeńskich, choć bardzo dużo biur przyznaje, że tego typu zlecenia zdarzają się naprawdę często. Czasami nie jest to kwestia ustalenia, czy faktycznie do zdrady dochodzi, lecz osobom zależy na zebraniu dowodów, które posłużą do sprawy rozwodowej. Warto tutaj nadmienić, iż dowody zdobyte przez biura detektywistyczne są jak najbardziej uznawane w sądach. Czasami bywa tak, że sprawa rozwodowa nie może posunąć się dalej z uwagi na fakt ciągłej nieobecności podczas rozpraw jednego z małżonków. Wówczas zadaniem detektywa jest odnalezienie takiej osoby. Innym razem chodzi o ustalenie miejsca pracy oraz źródła dochodu osób, które uchylają się od płacenia alimentów, a jeszcze kolejnym razem rodzina zaginionej osoby zgłasza się do biura w celu odnalezienia krewnego.

Sprawy gospodarcze

Ponadto z usług biur detektywistycznych korzystają również przedsiębiorcy, którzy chcą sprawdzić swojego pracownika lub kontrahenta, a także banki. Zazwyczaj chodzi o ustalenie lojalności pracownika, wykrywanie nadużyć finansowych, wywiad wśród konkurencji lub zbieranie informacji o bezprawnym wykorzystywaniu znaków towarowych. Detektywi oferują usługi szeroko pojętego audytu informatycznego. Weryfikacji podlega zarówno oprogramowanie, dostęp do bazy danych, jak i fizyczny dostęp do urządzeń teleinformatycznych, sieci bezprzewodowych, serwerów.

Sprawy kryminalne

Oprócz wymienionych powyżej zdarzają się również bardziej niebezpieczne zlecenia, które nie tylko wymagają sporo odwagi, ale również znacznych umiejętności, a także posiadania pewnych predyspozycji. Detektyw nie ma prawa używać ani kajdanek, ani broni palnej, co w znacznym stopniu czasami utrudnia jego pracę. Zazwyczaj przy takich zleceniach chodzi o pomoc ofiarom szantażu, pomoc w oczyszczeniu klienta z zarzutów czy wyszukiwanie nowych, istotnych dowodów w sprawach karnych.