Prywatny Detektyw Poznań |
Telefon: (+48) 795 921 021 |
E-mail: magdar@interia.eu |
Magdalena Pławińska

Kradzież tożsamości – poproś o pomoc prywatnego detektywa

Opracowała: Magdalena Pławińska, prywatny detektyw.

Większość osób traktuje własną tożsamość jako niezagrożoną wartość, tymczasem kradzieże tożsamości zdarzają się często i mogą mieć różne formy. Jeśli ktoś bezprawnie zdobędzie nasze imię, nazwisko, adres, pesel, datę urodzin i numer karty kredytowej jest w stanie wykorzystać te dane do wyłudzenia kredytu, wynajęcie lokalu czy szeregu innych obciążających zobowiązań.

Polowanie na dane osobowe

Złodzieje tożsamości kradzież danych osobowych rozpoczynają zwykle od zbierania informacji, które każdy z nas udostępnienia np. w podaniach o kredyt bądź przekazuje telemarketerom. Bywa, że działają niekonwencjonalnie, grzebiąc w śmieciach czy wykradając korespondencję z pocztowych skrzynek. Praktykowane jest także wykorzystywanie kamer i obserwacja potencjalnej ofiary. Złodzieje tożsamości kradną najczęściej dane identyfikacyjne bądź prawo jazdy. Na nowej tożsamości otwierają kredytowe konto, zlecając przesyłanie dokumentów na własną skrytkę pocztową.

Konsekwencje kradzieży tożsamości

Złodzieje podszywają się pod inne osoby głównie dla wyłudzenia korzyści majątkowych, najczęściej uciekając się do:

  • wyłudzenia kredytu
  • prowadzenia fałszywej działalności gospodarczej i wyłudzeń podatkowych
  • meldowanie się w pokojach hotelowych i kradzieży wyposażenia
  • kradzieży wynajętego auta
  • zawierania umów z operatorami telekomunikacyjnymi

Jak się zabezpieczyć?

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zawsze zabezpieczajmy komputer odpowiednimi programami antywirusowym i nie podawajmy pochopnie swoich danych. Podawanie peselu telemarketerowi nigdy nie jest dobrym pomysłem. Uważajmy na karty płatnicze i dokumenty identyfikujące. Fakt kradzieży bądź zgubienia dokumentów jak najszybciej zgłaszajmy do odpowiednich organów.

Co zrobić jeśli staniemy się ofiarą?

W pierwszym kroku postarajmy zawiadomić firmy kredytowe o zaistniałej sytuacji. Zamknij zagrożone konta bankowe. W większości placówek można zgłosić pisemną prośbę o weryfikowanie przyszłych wniosków kredytowych. Jak najszybciej powiadom też organy ścigania. W złapaniu oszustów może pomóc zatrudnienie prywatnego detektywa, który swoimi działaniami przyczyni się do szybszego rozwiązania całej sprawy.