Opracowała: Magdalena Pławińska, prywatny detektyw.
Bezpieczny rozwój firmy a pomoc prywatnego detektywa
Należy pamiętać, że nielegalne przekazywanie informacji, które są tajemnicami przedsiębiorstwa (czy też sprzedaż tajemnic handlowych) naraża pokrzywdzone przedsiębiorstwo na ogromne straty finansowe, a niekiedy nawet bankructwo. W związku z zagrożeniem wszystkie firmy z ugruntowaną pozycją na rynku winny zabezpieczać się przed konsekwencjami utraty wartościowych danych i poufnych informacji.
Zabezpieczeniu służyć mogą odpowiednie klauzule czy umowy, zasady konkurowania regulowane są przez Ustawę z dn. 16.04.2013 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W wypadku podejrzeń o nieuczciwą konkurencje poszkodowana firma ma prawo wstąpić na drogę sądową oraz chronić swoje interesy, wraz ze stosownymi roszczeniami.
Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą to pokrzywdzony musi przedstawić dowody nieuczciwej konkurencji. Zwrócenie się o pomoc do agencji detektywistycznej, która ułatwi gromadzenie dowodów, często okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem.
Praktyki nieuczciwej konkurencji
W swoim działaniu prywatny detektyw skupi się na wykryciu niedozwolonych praktyk, które klasyfikowane są jako przejawy nieuczciwej konkurencji. W tej kategorii znajduje się: nakłanianie pracowników do łamania warunków umowy, szykanowanie firmy, umieszczanie w mediach nieprawdziwych informacji – szkodzących wizerunkowi marki, kopiowanie i naśladowanie produktów (które poprzez zbliżony wygląd, wprowadzają klienta w błąd), bezprawne oznaczanie produktów daną marką, szeroko rozumiany inwazyjny marketing oraz organizacja sprzedaży lawinowej.
Dowody w sprawie sądowej
Detektyw przeprowadzi wywiad wśród wspólników i osób zatrudnionych, dokona niezbędnych ustaleń w siedzibie konkurencyjnej firmy, przeanalizuje dokumenty i dostępne informacje. Takie działania pozwolą ustalić niezbędne dane osób i firm powiązanych z nielegalnymi działaniami, pomoże to w lokalizacji źródła dystrybucji i marketingu wątpliwych produktów. Zgromadzony materiał np. w postaci fotografii czy nagrań video z powodzeniem posłuży przed sądem jako pełnoprawny dowód. Warto pamiętać, że pokrzywdzony przedsiębiorca ma prawo domagać się publikacji odpowiedniego oświadczenia w mediach oraz rekompensaty. Współpraca z prywatnym detektywem pomoże zabezpieczyć poufne informacje, zweryfikować podejrzenia i zabezpieczyć firmę przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości.